
MAJ
Anhydryt i jego rodzaje
Wiele dostawaliśmy pytań czy można zbroić jastrychy anhydrytowe? pytanie po co, skoro wytrzymałości na ściskanie w najsłabszych klasach wytrzymałości jaką sprzedają producenci to C20-F4, a jest to klasa w zupełności wystarczająca przy zwykłym użytkowaniu domów, biur, sklepów.
Może trzeba zacząć co oznaczają te skróty np. CA-C25-F5
C-20, C25, C30, C35 to klasy wytrzymałości na ściskanie wg PN-EN 206-1 – wytrzymałość na ściskanie – maksymalne naprężenie, jakie materiał może wytrzymać w warunkach działania obciążenia zgniatającego. Wytrzymałość na ściskanie materiału, który ulega uszkodzeniu w skutek pękania powodującego rozpadanie się, można określić w obrębie dość wąskiego przedziału jako niezależną właściwość. Wytrzymałość na ściskanie oblicza się dzieląc maksymalne obciążenie przez pierwotne pole przekroju poprzecznego próbki poddawanej próbie ściskania.
F4, F5, F6, F7 – to klasy wytrzymałości na zginanie – Zginanie elementu nastąpi wówczas, gdy utwierdzony w podporach element obciążony zostanie siłą poprzeczną do jego osi. Ze względu na złożone stany obciążeń, z jakimi mamy do czynienia w technice, w celu określenia odkształceń często posługiwać się będziemy musieli zasadą superpozycji.W uproszczeniu zasada ta określa całkowite odkształcenia elementu jako algebraiczną sumę odkształceń cząstkowych
W praktyce swoim klientom polecamy bez ogrzewania podłogowego dla grubości powyżej 3,5cm klasę C20-F4, a dla pomieszczeń ogrzewanych (podłogówka) C25-F5 dla grubości od 5cm.
Aby określić dla Ciebie odpowiedni dobór klasy materiału prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Pamiętaj! Im mniejsza grubość jastrychu tym szybciej ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło do pomieszczenia skracając bezwładność posadzki. Z praktyki wiem że jastrych anhydrytowy oddaje ciepło po około 30 min od włączenia ogrzewania jastrych betonowy po około 2 godzinach.