
18
LUT
LUT
Płytki na wylewce anhydrytowej
Z tym problemem spotykamy się bardzo często, wątek taki pojawił się również na forum muratora, w którym rozwiewamy wątpliwości mówiące o tym, że nie wolno przyklejać płytek na NIE WYGRZANY jastrych anhydrytowy, kiedy potrzebujemy zamontować piec, czy pompę ciepła na płytkach.
Problem jednego z użytkowników brzmiał mniej więcej:
„Mam wylany jastrych anhydrytowy i mam mieć montowany piec, a do tego potrzebna jest skończona kotłownia (PŁYTKI POD PIECEM – lub pompą ciepła). I tu pojawia się problem – czy jastrych już wysechł, by płytki się do niego kleiły. W sumie jest to trochę paradoks, bo jastrych musi być wygrzany zgodnie z protokołem wygrzewania, ale aby zacząć grzać podłogówką potrzebuje płytek w kotłowni.” – jarekFTWOdpowiedź jest prosta:
MOŻNA bez problemu na 2m2, czy 3m2 pod piec, pompę ciepła itd. przykleić płytki, ale bez fugowania, pamiętając o tym, aby nie przykleić ich w całej kotłowni tylko na malutkiej powierzchni potrzebnej tylko na piec/pompe, żeby wilgoć spokojnie mogła sobie wychodzić bokiem, jak zaczniecie wygrzewanie.
Aby przyklejać płytki dalej na całej powierzchni domu należy uzyskać tzw. suchy jastrych, a momentem jego uzyskania jest poziom wilgotności szczątkowej ≤0,3%CM przy jastrychach grzewczych i ≤0,5%CM przy nie grzewczych.
Dla wstępnej orientacji, czy jastrych jest już suchy, można wykonać test, który polega na dokładnym przyklejeniu 1m2 folii PE do jastrychu i pozostawieniu jej na 24 godziny. Jeżeli po tym okresie czasu powierzchnia folii jest sucha (brak pary, skroplin itp.), można stwierdzić, że jastrych osiągnął dojrzałość do prowadzenia dalszych prac.
UWAGA! Wylewkę anhydrytową uznaje się za suchą, gdy po sprawdzeniu higrometrem typu CM, poziom wilgotności szczątkowej jastrychu wynosi ≤0,3%CM przy jastrychach grzewczych i ≤0,5%CM przy nie grzewczych.